توجه توجه : ***کافی شاپ هتل دیبا افتتاح شد *** برای مسافرین محترم هتل تخفیف ویژه ای در نظر گرفته شده است.

غذاهای محلی از بام ایران

فایل ضميمه ندارد

استانها > چهارمحال و بختیاری

شهرکرد-کمتر کودک چهارمحالی است که در حال حاضر نام غذاهایی همچون«کله جوش» و« اماج»برایش مفهومی داشته باشد، اما غذاهایی همچون فلافل؛ پیتزا، سوسیس و... برایش لذتبخش ترین غذاها به شمار می روند.

خبرگزاری مهر - گروه استان ها: استان چهارمحال و بختیاری یکی از استان های کوچک و عشایری کشور است که در مرتفع ترین نقطه زاگرس قرار دارد.

این استان با پیشینه تاریخی، دارای فرهنگی غنی با سنت های خاص و ویژه است. شرایط سخت زندگی در ارتفاعات زاگرس و مقابله با سرمای طاقت فرسای این استان، وجود گیاهان متنوع در مراتع و وابستگی به دامپروری در طول تاریخ زمینه طبخ انواع غذاهای سنتی و خاص را در این استان فراهم کرده است.

چهارمحال و بختیاری دارای غذاهای محلی و سنتی مختص استان است که بسیاری از آنها دارای ارزش غذایی بسیار بالایی هستند.

 

تغذیه از دیرباز در فرهنگ چهارمحالی ها از ارزش بسیاری بالایی برخودار بوده چرا که زندگی در گذشته این استان نیازمند قدرت بدنی بالا بوده است. سختی کار در گذشته و تحمل سرمای طاقت فرسا در این استان نیازمند تغذیه ای متفاوت با دیگر نقاط کشور بوده است.

کراپ‌شده - چهارمحال

غذاهای محلی همچون کله جوش، روغن حیوانی با عسل و شیره، پرورد دوغ، اُماج و... غذاهایی هستند که مختص استان چهارمحال و بختیاری بوده و ارزش غذایی بسار بالایی دارند.

مردان قدیم این استان با بهره گیری از این غذاها شغل های سخت و طاقت فرسا را به راحتی انجام می دادند و سلامت آنها در طول عمر،حفظ می شد.

به عنوان مثال کال جوش یا کله‌جوش یکی از غذای چهارمحال و بختیاری است که مردم این استان برای استحکام استخوان های بدن مصرف می کردند.

برای پختن آن ابتدا کشک را می‌سایند و در آب ریخته و حرارت می‌دهند. سپس در ظرف دیگری پیاز سرخ می‌کنند و سپس پیازهای خردشده را به همراه مغزها از جمله گردو و و بادام درون کشک حرارت داده‌شده ‌ریخته و غذا را آماده می‌کنند.

پرورد دوغ غذای محلی دیگری از استان چهارمحال و بختیاری است که این غذا شامل سبزی(گیاهان کوهستانی)، برنج، دوغ، آرد و پیازداغ است. سبزی را بعد از شستن و خرد کردن می‌پزند، سپس برنج و دوغ را به آن اضافه می‌کنند بعد که برنج پخته شد کمی آرد را در آب حل کرده و به آن می‌افزایند تا آب آش به‌صورت غلیظ درآید و پیازداغ را هم اضافه می‌کنند.

مصرف روغن حیوانی که از کره بز و گوسفند گرفته می شود و با عسل و یا شیره مخلوط می شود یکی از غذاهای متداول عشایر در این منطقه بوده است. مصرف این غذا به علت انرژی بسیار بالا و همچنین ایجاد گرمای نهان در بدن در زمستان ها در این استان بسیار متداول بوده است.

در حال حاضر کمتر بانوی چهارمحالی اقدام به پختن و تهیه غذاهای بومی و محلی این استان می کند و هم اکنون غذاهای جدید و فست فودها جای این غذاها را گرفته اند.

توسعه فضای مجازی و آموزش غذاهای جدید، تبلیغات گسترده فست فودها، پخش برنامه های آموزشی غذا در تلویزیون، محبوب بودن فست فودها در بین کودکان و ... موجب شده است که غذاهای بومی و محلی از فهرست پخت و پز بانوان چهارمحالی در این استان خارج شود.

در گذشته نان محلی که شرایط تهیه آن کاملا طبیعی بوده است، مصرف روزانه مردم این استان بوده است و از طرفی پختن نان در خانه یکی از مهمترین وظایف بانوی چهارمحالی به شمار می رفت.

در حال حاضر در نقاط مختلف استان انواع نان های مختلف جوامع دیگر پخته می شود و دیگری خبری از تنور و پخت نان محلی در خانه ها نیست.

توسعه فست فودها در شهرها و حتی روستاها بیانگر این است که مردم استقبال خوبی از این واحد های تولید غذا دارند چرا که روز به روز تعداد آنها در حال افزایش استتوسعه فست فودها در شهرها و حتی روستاها بیانگر این است که مردم استقبال خوبی از این واحدهای تولید غذا دارند چرا که روز به روز تعداد آنها در حال افزایش است.

به عنوان مثال در خیابان آیت الله کاشانی شهرکرد، در سال گذشته یک واحد تهیه و فروش فلافل فعالیت خود را آغاز کرد و به علت استقبال مردم هم اکنون بسیاری از مغازه های این خیابان به تهیه و فروش فلافل پرداخته اند.

بسیاری از کارشناسان تغذیه اعتقاد دارند که سلامت انسان در پی تغذیه مناسب و داشتن تحرک مناسب حفظ می شود.

یکی از بانوان چهارمحالی در این زمینه به خبرنگار مهر گفت: کودکان امروزی با کودکان گذشته بسیار متفاوت شده اند و تغذیه این کودکان از دغدغه های اصلی خانواده ها است.

منافیان تاکید کرد: هم اکنون کودکان بسیاری از غذاها را نمی خورند و مادران به اجبار غذاهایی مطابق میل کودکان تهیه کنند که این غذاها بیشتر در بخش غذاهای سرخ کردنی و فست فودها قرار می گیرند.

وی بیان کرد:  کودک ۱۰ ساله من باید حتما غذاهایی که مورد میلش است را بخورد اگر این طور نشود اصلا غذا نمی خورد. بسیاری مواقع پیش آمده است که من برای کل اعضای خانواده یک غذای محلی را پخته ام و از طرفی مجبور شده ام برای کودکم از بیرون غذای آماده تهیه کنم.

تغذیه نامناسب می تواند سلامتی انسان را به خطر بیندازد

کارشناش ارشد تغذیه در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: سلامتی بهترین نعمت خداوند به شمار می رود که حفظ این سلامتی بر عهده خود انسان است.

فاطمه موسوی گفت: بدن انسان نیازمند انرژی است و انرژی بدن از تغذیه ایجاد می شود.

وی ادامه داد: تغذیه نامناسب می تواند سلامتی انسان را به خطر انداخته و کاری با انسان بکند که تا آخر عمر در رنج و عذاب باشد.

وی بیان کرد: در گذشته تغذیه های انسان بسیار سالم بوده و انسان ها با بهره گیری از این غذاها همیشه سالم و سرحال بوده اند اما هم اکنون تغذیه نامناسب در برخی خانواده ها موجب شده است که سلامت بسیاری از افراد ابه خطر بیفتد و دچار بیماری های مختلف همچون چربی، دیابت، پوکی استخوان، فشار خون و... شوند.

این کارشناس تغذیه ادامه داد: در گذشته کمتر کسی از تغذیه دچار بیماری می شد اما در حال حاضر بیشتر بیماری ها در پی تغذیه نامناسب و بهره گیری از مواد غذایی بی ارزش ایجاد بروز می کنند.

وی با اشاره به اینکه غذاهای چرب و فست فودها جای غذاهای سالم و بومی محلی گذشته را گرفته است، عنوان کرد: فرهنگ بهره گیری از غذاهایی که سریع آماده می شوند فرهنگی نادرست است که در اروپا رواج پیدا کرد.

وی بیان کرد: هم اکنون خود اروپایی ها به دنبال تغییر فرهنگ خود هستند و می خواهند اسلو فودها(غذاهایی که برای پختن آنها زمان زیادی طول می کشد) را جایگزین فست فودها کنند.

این کارشناس تغذیه بیان کرد: متاسفانه فرهنگ فست فودها در کشور ما روز به روز در حال گسترش است.

کله جوش، انواع آش ها و... از مهمترین غذاهایی بوده اند در این استان پخته می شدند و هم اکنون خبری از این غذاهای با ارزش نیستوی با اشاره به اینکه در استان چهارمحال و بختیاری دیگر خبری از غذاهای بومی و محلی با ارزش عذایی بالا نیست، عنوان کرد: کله جوش، انواع آش ها و... از مهمترین غذاهایی بوده اند در این استان پخته می شدند و هم اکنون خبری از این غذاهای با ارزش نیست.

موسوی گفت: طی بررسی های انجام شده در بسیاری از خانواده های چهارمحالی، پختن غذاهای جدید از جمله لازانیا، ماکارونی، سوسیس، پیتزا، اسنک و... مورد توجه قرار گرفته است.

وی بیان کرد:  از طرفی بررسی ها نشان می دهد که برخی نوجوانان به واسطه بهره گیری بالا از غذاهای چرب دچار مریضی کبد چرب در سنین پایین شده اند.

کارشناس ارشد تغذیه تاکید کرد: خانواده ها باید در لیست پخت و پز غذای هفتگی خود تجدید نظر کنند و محلی برای غذاهای طبیعی و سالم و بومی باز کنند.

تاریخ: 1396/12/04      بازدید:2936